O Waldorfských panenkach

Waldorfské panenky

Waldorfské panenky - Adam

Panenky waldorfského typu jsou panenky vytvořené v souladu s waldorfskou pedagogikou. První škola založená na této pedagogice vznikla roku 1919 ve Stuttgartě a šlo o školu pro děti dělníků továrny na výrobu cigaret Waldorf Astoria. Waldorfská pedagogika vychází z teorií filozofa Rudolfa Steinera a všímá si zákonitostí vývojových kroků dítěte a mladého člověka, proměn a rozvoje jeho vztahu ke světu a jeho schopnosti učit se. Pro všechny hračky vycházející z waldorsfké pedagogiky je charakteristické, že jsou vyrobeny z přírodních materiálů – vlna, bavlna, hedvábí, ovčí rouno, dřevo... . Pro panenky je charakteristický speciální způsob vázání hlavičky a vytvoření obličeje.

Výroba a materiál

Každá panenka je originál a její vznik je spojen s několika hodinami práce. Nejsložitější a časově nejnáročnější na výrobě panenky je hlavička – správné vytvarování, umístění očí, nosu, úst a především pak vyšití vlásků tak, aby vytvořily pěkný účes.

Waldorfské panenky v košíku

Tělo panenky je tvořeno z bavlněného úpletu, vyplněno ovčí vlnou. Ovčí vlna zajistí, že se panenka v náruči dítěte ohřívá a zanechává pocit, jako když drží živou bytost. Oči a ústa jsou vyšity bavlnkou. Vlasy jsou ručně vyšité vlněnou přízí. Obličej panenky není vypracován úplně do detailů a podporuje tak dětskou představivost. Dlouhé části těla panenky jsou šity na stroji, ostatní části ručně. Na oblečení panenky jsou použity různé druhy materiálů, v závislosti na jeho funkčnosti či v souladu s moderními trendy oblékání. Oblečení je šito na šicím stroji.

Každý z mých výrobků je originál. Při objednávce si lze domluvit jiný vzhled panenky – barva očí, vlasů, účes nebo barevná preference oblečení.

V tomto případě napište svoje přání do poznámky při objednání panenky.

zpět